0 ks / 0,00€

Doprava zadarmo Naozaj na všetko

100% originál Bez strachu z falzifikátov

Exkluzívny výber Prestížnych značiek

Blesková doprava Dnes u nás zajtra u Vás

Barefoot obuv

Čo je to barefoot?

Barefoot v doslovnom preklade znamená ,,Bosá noha,, hovoríte si  Prečo práve bosá noha?

 Je dokázané, že chodenie na boso má svoje výhody, no predstavte si, že chodíte celý deň bosí asi by vám bola   trochu zima a ľudia by na vás pozerali, nehovoriac o tom ak by chodili vaše deti bosé do škôlky alebo školy. Obuv   barefoot  imituje  chodenie na boso.  Ako je to možné? Jednoducho!  Obuv pozostáva z mäkkej podrážky, ktorá je   maximálne ohybná do oboch strán no nesmie mať viac ako 6mm. Topánky nemajú opätok ani umelo vytvorenú   klenbu, aby bola zabezpečená dokonalá voľnosť pohybu. Barefoot spĺňa aj podmienku Zero Drop, inak povedaná   päta, aj špička sú v jednej rovine. To napomáha správnej funkcii svalov a vývin zdravej klenby chodidiel. Tenká   podrážka, umožňuje vcítenie sa s každou nerovnosťou terénu a chodidlo tak pracuje. Predná časť okolo chodila je okrúhla a má dostatočnú šírku, je veľmi mäkká.

 Prečo sú  pre deti najlepšie barefoot topánky na prvé kroky?

V období prvých krokov je veľmi dôležité, aby sme dieťaťu obuli iba také topánky, ktoré majú najbližšie k chodeniu naboso. Pretože sa v tomto období sa posilňuje svalstvo na chodidlách a okolo členku. Svaly na zadných lýtkach pracujú výlučne v stojí na špičkách. V topánkach s tvrdou podrážkou to dieťa nedokáže. Klenby chodidla sa vytvoria výlučne následkom svalovej aktivity. Počas chodenia naboso sa dostáva výrazne do popredia koordinačná funkcia chodidiel. Po kamienkoch, na trávniku, v piesku nerovnosti terénu nútia svaly chodidla, aby pracovali.

Preto je pre dieťa najlepšie a najzdravšie chodiť naboso. Naboso však nemôže chodiť stále, lebo môže prechladnúť alebo sa poraniť. Preto boli vyvinuté topánky s mäkkou podrážkou, t.J. Barefoot topánky, ktoré poskytujú dieťaťu tento pocit v období od prvých krokov, kým už ovláda bezpečnú chôdzu. Topánky Affenzahn s mäkkou podrážkou sú vytvorené v súlade s tvarom detskej nožičky a podporujú ich prirodzený vývin.

. Detičky do približne desiatich rokov pritom ani nevedia samé zhodnotiť a posúdiť či im sú vôbec topánky dobré. Je preto potrebné poznať parametre nôžky vášho dieťatka, aby ste mu mohli vybrať tie správne detské barefoot topánky. Pred tým, než dieťaťu kúpite barefoot topánky, zmerajte mu nôžku a následne ju porovnajte so stielkou topánky.

 Ako si správne vybrať barefoot topánky?

Je potrebné precízne dbať na správny výber barefoot topánok pre deti, pretože ich nôžka neustále rastie a vyvíja sa. Na trhu je dnes veľké množstvo rozličných druhov barefoot topánok, avšak k dispozícii sú aj také, ktoré s barefoot majú spoločný akurát tak názov a nič viac. Správna barefoot topánka musí mať nasledujúce vlastnosti:

.

1. Ohybná a tenká podrážka

Podrážka barefoot topánok je ohybná priečne aj pozdĺžne. Ak by bola ohybná len v prednej časti, teda v oblasti prstov, bola by príliš tvrdá a nezabezpečovala by správne zapájanie svalov nohy pri chôdzi. Na to, aby barefoot topánky najviac napodobňovali chôdzu naboso, sú vybavené tenkou podrážkou (3 - 6mm), ktorá zabezpečuje maximálny polohocit/propriocepciu - kontakt s povrchom (chodník, štrk, tráva, prechádzka v lese) a vnímanie daného povrchu prostredníctvom receptorov v chodidlách

 

 

2. Zero drop

Podrážka barefoot topánok musí mať nulový rozdiel medzi pätou a špičkou (nulový/zero drop), to znamená, že päta i špička sú v jednej rovine. Vďaka tomu je pri chôdzi alebo behu zaistený prirodzený postoj, pri ktorom päta nie je vyššie, ako špička a chodidlo tak môže prirodzene pracovať. Napríklad pri častom používaní topánok s opätkom, kde má päta podstatne iný výškový rozdiel od špičky, môže dôjsť ku skracovaniu Achillovej šľachy.

 

 

 

3. Široká špička

Barefoot topánky musia zabezpečovať dostatok miesta pre pohyb prstov. Dostatok miesta zabezpečí jedine širšia špička, ktorá je anatomická. Úzke topánky totiž neumožňujú zapájanie svalstva nôh, ktoré sa chôdzou naboso posilňuje, a tak časom toto svalstvo slabne.

 

 

 

4. Bez klenby

Topánky nesmú byť z vnútornej strany vybavené pätovým tlmičom, aký býva klasickou súčasťou bežných topánok pre bežcov, pretože takto je znemožnený kontakt s povrchom. Zároveň barefoot topánky nemajú žiadnu podporu klenby chodidla, nohy teda vôbec nie sú umelým spôsobom podporované, ale môžu pracovať úplne prirodzene a správať sa tak, ako keby boli bosé.

 

 

5. Ľahkosť

Topánky typu barefoot by mali mať minimálnu hmotnosť, ktorá je výsledkom ľahkej konštrukcie. Topánky totiž môžu byť zhotovené s veľmi pevným zvrškom,cez ktorý ani len nenahmatáte prsty na nohách, čo je pri barefoot obuvi nemysliteľné.
 

Ako vybrať správnu veľkosť?


Návod na to, ako odmerať nohu pred výberom vhodnej obuvi, je veľmi jednoduchý. Zhrnuli sme ho pre vás v nasledujúcich bodoch, podľa ktorých chodidlo odmeriate sebe i vášmu dieťaťu:

  •  Položte na rovnú podlahu kancelársky papier
  •  Postavte sa na pripravený papier a počas merania stojte (neseďte)
  •  Na chodidlo preneste váhu, pretože keď je chodidlo zaťažené, je dlhšie
  •  Vezmite si ceruzku a urobte čiaru na päte a tiež na špičke chodidla
  •  Pravítkom odmerajte dĺžku medzi obidvomi čiarami
  •  Odmeraná dĺžka predstavuje veľkosť chodidla
  •  Rovnakým spôsobom zmerajte aj druhé chodidlo (rozdiel môže byť niekedy aj +/- 0,5 cm)


Tento spôsob môžete používať na meranie chodidla v prípade, že sa stielka topánky nedá vybrať. Každé balenie topánok Affenzahn obsahuje aj nákres stielky na ktoré sa vaše dieťa postaví a vy zistíte či mu budú topánočky sedieť alebo nie.

Čo je to nadmerok?

Nadmerok môžeme stručne opísať ako voľný priestor v topánke pred prstami, ktorý je pri barefoot obuvi nevyhnutný a potrebný. Obzvlášť pri detských topánkach, keďže deťom nohy rýchlo rastú. Správnu veľkosť barefoot topánky vyberiete tak, že k odmeranej dĺžke chodidla prirátate ešte 12 mm – toto je odporúčaný nadmerok. Ak topánky sedia dobre okolo členku, môže byť nadmerok pokojne aj 18 mm.

Okrem dĺžky topánky je veľmi dôležité, aby bol zabezpečený voľný priestor aj po bokoch. Barefoot topánky by mali mať minimálne takú šírku, ako je šírka chodidla. V ideálnom prípade by topánky mali byť o 0,2 až 0,5 cm širšie. Pri výbere čísla topánok sa teda vždy treba riadiť dĺžkou, ktorú sme namerali, čo znamená aktuálnou dĺžkou chodidla plus nadmerok. A preto uvádzame tabuľku veľkostí s presne odmeranou vnútornou dĺžkou, aby ste si mohli vybrať tie správne  Affenzahn topánočky pre vaše dieťa!

Aktuálnu ponuku Barefoot topánok nájdete tu.

 

 

 

top